BENEDYKT XVI. OSTATNIE ROZMOWY
Cena regularna:
39,90 zł
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
BENEDYKT XVI. OSTATNIE ROZMOWY
Autor: Peter Seewald
Format 104x204 mm
Oprawa twarda
Ilość stron 312
Wydawnictwo Dom wydawniczy Rafael
Rok wydania 2016
ISBN 978-837-569-90-05
Wywiad rzeka z emerytowanym papieżem Benedyktem XVI.
Rozmowę przeprowadził znakomity dziennikarz Peter Seewald. W "Ostatnich rozmowach papież senior daje możliwość bliższego poznania swojej osoby, udziela odpowiedzi na wiele pytań nurtujących współczesnego człowieka. Opowiada także o powodach swojej rezygnacji. To swoista książka - testament Benedykta XVI.
Współautor książki, zadający pytania Peter Seewald jest autorem także wcześniejszych bestsellerowych książkowych wywiadów z Benedyktem XVI - "Sól ziemi" oraz "Bóg i świat". Podczas nagrywania wywiadu rozmówcy spotykali się w obecnym miejscu zamieszkania Benedykta XVI - byłym klasztorze w Ogrodach Watykańskich. Jak stwierdził papież emeryt to jego ostatni publiczny wywiad.
Benedykt XVI w "Ostatnich rozmowach" wspomina konklawe oraz kluczowe momenty swojego pontyfikatu, mówi także o zaskoczeniu jakim był dla niego wybór na jego następcę kard. Jorge Bergoglio. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat papieża Franciszka, mówiąc o tym co go łączy i co różni z obecnym następcą św. Piotra.
Papież senior porusza także inne tematy, które od lat interesują opinię publiczną. Mówi między innymi o aferze Vatileaks, reformach Kurii Rzymskiej, lobby gejowskim w Kościele, które udało mu się rozwiązać. Książka zawiera też wspomnienia z dzieciństwa i dorastania Josepha Ratzingera w nazistowskich Niemczech, opisuje moment powołania kapłańskiego i niewolę w obozie amerykańskim koło Ulm pod koniec II wojny światowej. Benedykt XVI mówi o swoich osiągnięciach i rozczarowaniach, gdy chodzi o karierę uniwersytecką i publikacjach, które uczyniły z niego specjalistę od Soboru Watykańskiego II.
Podkreśla silną więź z Janem Pawłem II, którego często prosił o zwolnienie z obowiązków. W "Ostatnich rozmowach" znalazły się również rozważania na temat śmierci, wobec której - jak przyzmaje - czuje się słaby.